Matrioszki/babuszki, czyli piękności rodem nie tylko z Rosji

Dział dla lalek z różnych stron świata w regionalnych kostiumach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Matrioszki/babuszki, czyli piękności rodem nie tylko z Rosji

Post autor: Roonie »

O dziwo nie znalazłam takiego tematu, a może znajdzie się miłośnik tych starych jak świat laleczek.
Czym są matrioszki? To nic innego jak słynne okrągławe, malowane ręcznie laleczki nakładane jedna na drugą, wykonane najczęściej z drewna.
Chociaż nie są rodowitymi tworami Rosji to jednak ten kraj produkuje je masowo, uważane są za część rosyjskiej kultury.
Przyznam szczerze, że nigdy się tymi lalkami zbytnio nie interesowałam, do czasu aż natrafiłam na cudne, "pozłacane" kręgielki - i wpadłam, muszę mieć takie w domu! :zakochany:
Poniżej załączam przykładowe zdjęcie tych lalek:

https://www.gazetem.ru/wp-content/uploa ... 930228.jpg

A Wy, co myślicie o tego typu "laleczkach"? :D

Awatar użytkownika
Neytiri
Posty: 1285
Rejestracja: 07 wrz 2013, 14:41
Kontakt:

Re: Matrioszki/babuszki, czyli piękności rodem nie tylko z R

Post autor: Neytiri »

No właśnie, to przecież też lalki. W dodatku kultowe :) Miałam malutki zestawik jako dziecko, prosta zabawka, ale się nie nudziła.
Zaciekawiłaś mnie tą informacją, że nie są oryginalnie z Rosji. Sprawdziłam i według informacji na wikipedii, te lalki przybyły z Japonii, gdzie pierwotnie przedstawiały wizerunek mędrca Fukurumy. W każdym razie Rosja je zdecydowanie spopularyzowała swego czasu. Ostatnio chyba wraca moda na matrioszki, ale uwspółcześnione. Mogą przecież przedstawiać przeróżne postacie, a najfajniejszy i tak pozostaje pomysł na chowanie jednej w drugiej :)
Mój amatorski Dollhouse, mały, ale cieszy :)
Instagram: neytiri_dollhouse

Chiara
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2022, 01:07
Kontakt:

Re: Matrioszki/babuszki, czyli piękności rodem nie tylko z Rosji

Post autor: Chiara »

Fakt... Ja też bawiłam się matrioszkami jako dziecko, ale nigdy nie traktowałam ich jako lalek... Dziwne. Teraz też mam komplet, który dostałam lata temu od kogoś, kto mi je przywiózł zza wschodniej granicy i stoją w kuchni. Jednak zauważyłam, że w ostatnich latach zaczęto produkować naprawdę przepiękne matrioszki, moja siostra ma dwa razie komplety, przy okazji gdy u Niej będę zrobię zdjęcie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości