Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację bytu?

Luźne rozmowy o lalkach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację bytu?

Post autor: Roonie »

Cześć wszystkim!
Niektórzy wiedzą, niektórzy nie - zajmuję się tu drukiem 3D przy tworzeniu własnych lalek, jednak od dość dawna krąży mi po głowie pomysł poszerzenia przyszłego asortymentu o firmowe produkty. Kiedyś już prowadziłam sklep internetowy z zabawkami, jednak kupowane rzeczy były dość zróżnicowane - potem zabrakło mi czasu i projekt został zawieszony. I tu pytawia się pytanie - myślicie, że wyłącznie lalkowy, specjalistyczny sklep ma szansę przetrwać na rynku? Mam kontakty do kilku hurtowników zabawkowych, lecz chciałabym wtedy nawiązać współpracę również z innymi firmami. Czy to jednak ma sens? Da radę taki sklepik przebić się przez giganty? Da radę się po paru miesiącach (gdy już wyrobię sobie renomę) z tego utrzymać i opłacić należności, chociażby za hosting?
Zapraszam do podzielenia się swoją opinią i z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Z góry napomnę, że wiem, że to wszystko zależy od nakładu czasu, finansów i reklamy.

Awatar użytkownika
Ner
Posty: 512
Rejestracja: 25 gru 2013, 18:39
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację by

Post autor: Ner »

Moim zdaniem w Polsce będzie ciężko, bo nie ma tu aż tak dużo klientów na towary luksusowe(a tym są kolekcjonerskie lalki/dodatki do nich), którzy faktycznie siedzą wtym hobby. Wydaje mi się, że najlepiej będzie się albo skupić na odbiorze zagranicznym, albo na podstawowej ofercie czegoś taniego i "chodliwego", a niszowe produkty podpiąć pod już stabilny biznes.
Pewnie część produktów można sprowadzać bezpośrednio z Chin(te wszystkie śliczne pierdółki, co są na aliexpresie), ale do handlu (z tego, co zrozumiałam) powinno się kupiwać na alibabie, a tam już łatwo się naciąć. Do tego dochodzą cła, certyfikaty jakości, czy jakieś inne pozwolenia do obrotu danym towarem w kraju.
Bezpieczniejsza sprawa to kupowanie w krajowych hurtowniach, ale z tym masz już doświadczenie. Minus taki, że to samo mają wszystkie inne sklepy.
Własna produkcja - czy faktycznie mamy tu osoby, mogące utrzymać Twój biznes płacąc ceny, które będziesz musiała narzucić przez koszty. Czy może jednak taką ofertę skierować do ludzi z zagranicy? Albo, czy będziesz miała fundusze, by zlecić produkcję w Azji (i liczyć się z kopiowaniem projektu). Jest masa ścieżek do rozważenia, oraz masa zasadzek, na które musisz opracować awaryjny plan, ja jeszcze nie zdecydowałam się, by w to iść.

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację by

Post autor: Roonie »

Jeśli chodzi o pierdółki z Chin to owszem, są pośrednicy z Ameryki, którzy sprowadzają takie na zamówienie. Cła rzeczywiście mogą być problemem, produkt przez nie musiałby być droższy, co z kolei oznacza mniej chętnych - rozwiązaniem jest dropshipping, ale to zbyt banalne, bo produkt będzie szedł do klienta nawet 40 dni - komu by się chciało tyle czekać, i jeszcze płacić dodatkową kwotę sklepowi? Z kolei jeśli chodzi o certyfikaty jakości to jedynym wymaganym przez Europę jest znak bezpieczeństwa CE, który jest sprawą dość zagmatwaną - przedmioty kolekcjonerskie dla osób powyżej 14 roku życia nie są nim objęte, ale zabawki dla dzieci - już tak. Tutaj jednak może być problem z reklamacją do producenta lub odszkodowaniem, jeśli komuś by się coś stało z racji kiepskiej jakości produktu - o matko, ileż ja to historii słyszałam, że dziecko zatruło się oparami od źle "wypalonej" zabawki... Z kolei gdy mówimy o produktach kultowych jak Barbie to trzeba przebić się przez masę konkurencji - tutaj trzeba wybić się niską ceną, co nie zawsze jest takie łatwe, bo opłaty trzeba zrobić.
Chociaż zastanawiałam się też nad współpracą z polskimi twórcami akcesoriów dla lalek - w końcu wiele osób tworzy wigi, robi oczy, szyje ubranka.

Awatar użytkownika
Arima
Posty: 620
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:43
Kontakt:

Re: Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację by

Post autor: Arima »

Pomysł ze sklepem brzmi bardzo fajnie. Niestety właśnie polskie realia mogą być przeszkodą. Opłaty, procedury, papierologia dotycząca działalności gospodarczej, wąskie grono klientów, bo hobby lalkowe nie jest popularne. Otwarcie się na klientów zagranicznych to jakieś wyjście. Przykładem może być jedna z moich ulubionych artystek, Carmen z Little Rebel. Główki przez nią rzeźbione są kupowane przez ludzi z różnych krajów i choć cena nie jest niska, to każda z główek jest jej warta. Z kolei pewna Rosjanka na Etsy sprzedaje rekwizyty dla bjd, np. drukowane w 3D talerze, filiżanki, wazony itp. Inny sklep z kolei polski oferuje Barbie z lat 70-90tych NRFB. Jak dla mnie to i bjd i Barbie są przedmiotem zainteresowania. Jeśli chodzi o druk to fajnie byłoby na polskim rynku kupić gitarę albo pistolet dla bjd czy buty dla Barbie, bo tych nigdy dość. Może rozwiązaniem byłoby posiadanie na stanie chodliwego, zwyczajnego towaru, a produkty dla kolekcjonerów byłyby na specjalne zamówienie.

Awatar użytkownika
Roonie
Posty: 32
Rejestracja: 28 paź 2018, 20:24
Kontakt:

Re: Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację by

Post autor: Roonie »

O, dziękuję za radę! Faktycznie, posiadanie na stanie zwyczajnego towaru + produkty luksusowe na zamówienie to również jakieś wyjście. Ale może faktycznie Polska to zbyt wąskie grono klientów, gdyż nie tylko ZUS trzeba płacić - absolutnie nie znam się na księgowości, więc ktoś musiałby się tym zająć na zlecenie. Wyjściem tu jest tak zwany "inkubator przedsiębiorczości', który użycza osobowości prawnej i daje dostęp do wystawiania faktur VAT, ale to też nie jest na całą wieczność - w końcu trzeba przejść na swoje, bo ileż to można żyć w cieniu fundacji, która w pewnym stopniu ogranicza. Musiałabym dowiedzieć się też jak wygląda sprawa z kasą fiskalną.

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Sklep internetowy wyłącznie lalkowy - czy to ma rację by

Post autor: Miranda »

Wiem o dwóch sklepach prowadzonych przez Polki. Oba skończyły źle. Ale to były pośredniczki i nie wiem, czy wcześniej miały jakiekolwiek doświadczenie w handlu.
Myślę, że drukowane lalki bjd mają rację bytu. Nie tylko z żywicy, ale także z ogólnie mówiąc plastiku. Tylko w Polska to za mały rynek zbytu. Tak samo z ubrankami. Co prawda jest krawcowa, która szyje dla Barbie, wystawia się na allegro, ale nie mam pojęcia, czy to jest jej podstawowa działalność. Współpraca z innymi może być interesująca, tylko jak ktoś ma markę, to nie wiem, czy będzie chciał wchodzić we współpracę.
Na tę chwilę ciekawy jest projekt tych wydruków 3D. Lalki, akcesoria brzmią interesująco. Myślę, że na figurki też by się chętni znaleźli. Coś w stylu europejskiego Hero Forge.
"Wracając do tematu lalek, początkowo będą to same główki w różnych skalach (zaczynawszy od 1:3, na 1:12 kończąc)" - hmm... ja bym od razu wolała całą lalkę. Jeśli nie, to chciałabym mieć pewność, co do ciał, z którymi tę główkę spasuję.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości