Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Luźne rozmowy o lalkach
Awatar użytkownika
VMarcin
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2013, 12:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: VMarcin »

Zauważyliście, że wzrosła bardzo świadomość wartości lalek na Allegro. Kiedyś wystawiano lalki w jakichś kosmicznie dziwnych cenach, teraz kiedy są wystawione miesiącami i pies z kulawą nogą się nimi nie zainteresuje, ceny spadają. Pamiętam jak na początku (jakieś 10 lat temu) za trupka płaciłem grubą kasę, teraz zazwyczaj ich nawet nie kupuję, bo wolę wydać te kilka złoty więcej i kupić nową w pudełku, żeby nie zaznać (jak to wielokrotnie miało miejsce) rozczarowania po przyjściu takiego truposza. Wszyscy znamy opisy w stylu: stan jak na zdjęciu, czyli nie widać, że lalce odpada głowa, a urwana ręka nie przeszkadza w zabawie... Oczywiście nadal znajdują się rodzynki, które myślą, że skoro lalki na kilogramy z USA sprowadzone, to każda jak sztaba złota warta i dawaj ceny jak z Pewexu. Ale konsumenci już nie są tacy głupi używane lalki gołe to zazwyczaj 10, 12 do 15 złoty max (cena wyższa mija się z celem, bo jeśli trzeba doliczyć przesyłkę za minimum 10 zł, to za 25 otrzymujemy rozklekotanego trupa, kiedy to np. nowa lalka jest dostępna już w granicy 35 zł kompletna, z ubraniem itd.). Na Allegro jest np. oficjalny sklep Barbie i tam rzeczywiście nowości są nieco droższe, ale i tak najtańsze, a po kilku miesiącach ceny spadają do minimum. Większość sprzedających już wie, że lalki używane to nie żaden skarb i 30 zł to cena, za którą nikt nie kupi (no chyba, że jakiś wyjątkowy egzemplarz, ale takich to mało). Mnie osobiście to cieszy. :D

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

Ja kupilam Malibu Barbie uzywana za 25 zl :]
<3

Awatar użytkownika
Asiasta
Posty: 763
Rejestracja: 01 mar 2017, 19:16
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: Asiasta »

Ja na olx kupiłam balerine z 1975 i Hispanic z 1979 po 25 zł. Obie w oryginalnych ubrankach. Astronaut barbie w oryginalnym stroju za 25 zł. I inne z lat 80 i 90 w ubraniach oryginalnych.

Awatar użytkownika
ingrid
Posty: 1225
Rejestracja: 23 wrz 2015, 23:21
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: ingrid »

VMarcin pisze: Wszyscy znamy opisy w stylu: stan jak na zdjęciu, czyli nie widać, że lalce odpada głowa, a urwana ręka nie przeszkadza w zabawie... Oczywiście nadal znajdują się rodzynki, które myślą, że skoro lalki na kilogramy z USA sprowadzone, to każda jak sztaba złota warta i dawaj ceny jak z Pewexu.
To jest kapitalne podsumowanie tematu. Owszem bywają rodzynki kolekcjonerskie, czy jakieś postacie z animacji ciekawego wydania, ale ile razy chciałam kupić jakąś bohaterkę Disneya i ktoś krzyczał za nią po kilkadziesiąt złotych, a była w stanie dyskusyjnym. Zabawne, że na zachodzie bywają ceny i wysokie i groszowe, tak jak kupiłam Indianina Kocouma z Pocahontas NRFB za ok. 40zł a konkretnie za bodajże 12 euro! Ja tam nie mówię, aby od razu rozdawać lalki za darmo, ale sama niejednokrotnie sprzedawałam masowo za niemal symboliczne ceny, czy nawet oddałam komuś lalkę gratis. Owszem bywało, że sprzedałam coś za spore pieniądze, ale tak zazwyczaj wycenia się raczej lalki nrfb, rzadkie, kolekcjonerskie i ceny ustala wręcz indywidualnie. Gdzie Ghoulia z Monsterek może być warta nrfb kilkaset złotych, ale Frankie raczej pozostanie w cenie o krocie niższej. Czasami wyjątkowy ciuszek, fabrycznie zachowana fryzura, czy ulubiony mold może przeważyć wartość, ale to zabawa, jak ze znaczkami, czy monetami, wypadałoby się znać, a nie wciskać wszystkiego, co można przykleić na kopertę. Tak się chyba tworzy oryginalny rynek i wewnętrzną giełdę, gdzie przedmiot nie jest już tylko kawałkiem tworzywa, a zaczyna nabierać wartości płatniczej, gdzie mimo to inne mu podobne mogą być traktowane, jak złomowe tworzywo. Świadomość klienta faktycznie jakby się rozwinęła w lalkowej kwestii.

Awatar użytkownika
roroDolls
Posty: 595
Rejestracja: 19 cze 2016, 11:17
Lokalizacja: Krakow / Norwich
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: roroDolls »

Mysle, ze w Polsce, wsrod 35+ pokutuje jeszcze troche mentalnosc 'pewexowa'...

szczerze mowiac to wlasnie to wspomnienie wciaz budzi we mnie zachwyt nad kazda jedna lalka i dostarcza superstarkowych wzruszen.
Ceny sie wuyrownuja i owszem, zarobki niestety nie;-)

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: Miranda »

Mnie cieszy to, że się te "nówki" miesiacami nie sprzedaja. Albo kupuję używkę w cenie adekwatnej do używki, albo wolę wydać już więcej za przesyłkę i kupić coś z zagranicy. Boli jedynie kurs dolara, bo serce żal ściska, że oni starsze lalki za 5 dolcow moga kupić.

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

:bezradny: Gdzie się podziałały tamte czasy ??? Teraz za krzywooką MTM niektórzy na allegro chcą 290 zł :face:
<3

Karo
Posty: 209
Rejestracja: 06 maja 2019, 16:21
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: Karo »

Chyba już mało kto wystawia lalki po 5 zł. Od tej kwoty raczej zaczynają się licytacje. Trupki to tak ok. 20 zł kosztują, jak nie więcej. No przynajmniej ja kiedyś widziałam lalkę z oderwaną ręką za 70 zł, to o czym my mówimy w ogóle. Aukcję można chyba znaleźć do dziś. Sprzedawcy są nieugięci, więc świadomość konsumencka raczej na nich nie działa, bo "jakiś frajer i tak się zawsze znajdzie". :bezradny:

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

Od dawna nie kupuje używanych lalek. Ludzie celowo pomijają w opisie ubytki wlosow,pogryzione stopy czy pęknięta szyje. Po zakupie okazuje się ze zwrócić nie można, jedynie co to rekompensata pieniężna. A nam pozostaje patrzeć na taka lalkę - inwalidkę. Cieszy mnie fakt ze Barbie MTM potaniały. Wreszcie można kupić lalkę na ciałko :) Mam nadzieje ze nie będzie dwóch prawych dłoni jak kiedyś mi się zdarzyło :lol:
<3

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: Miranda »

Przeglądam ogłoszenia na FB i nie powiedziałabym, że lalki tanieją. Owszem, są fajne ogłoszenia, ale bywają ceny z kosmosu.

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

Ja zauważyłam ze nie ma już takiego szału na lalki Barbie z lat 80 i 90 jak jeszcze 10 lat temu. Ich ceny mocno spadły a miejsce staruszek zajęły reprodukcje i inne Barbie kolekcjonerskie.
<3

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: Miranda »

Pewnie powody są różne.
Wchodzi nowe pokolenie, które pamięta lalki z początków XXI wieku.
U nas te lalki z lat 80., początków 90. były trudno dostępne, to i teraz nie ma tak dużo używek.
Część osób pewnie już zdążyła swoje wymarzone kupić.
A reprodukcje są spoko - nigdy nie wiadomo, gdzie taka starsza lalka była trzymana, a tu dostaje się nowy produkt. Trochę inny, wiadomo, ale przynajmniej nie trzeba myśleć, skąd wziąć oryginalny strój, dodatki, jeśli kupuje się używkę.

Mnie trochę dziwi, że niektóre Fashionistki tak poszły w górę. Wiadomo, że liczy się dostępność, ale mimo wszystko.

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

Faszki zawsze były drogie ale teraz ceny za używki są dwa razy wyższe od ceny początkowej nowej lalki w latach dostępności. Monsterki tez trzymaja cenę. A reprodukcje to już wolna wola sprzedającego. Ostatnio widziałam reprodukcje Barbie Golden Dream za 1500 zł.
<3

Awatar użytkownika
barbusia77
Posty: 1892
Rejestracja: 25 wrz 2013, 11:20
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: barbusia77 »

Powinien być wątek ze lalki drożeją ;) Dziś na allegro widziałam Barbie Totraly Hair vintage za 1600 zł. To samo dotyczy lalek z serii Disney Storę a także Dreamtopia. Spadek cen i to znaczny zanotowały Barbie Madę To Move. Jeszcze rok temu Azjatka pierwszej serii kosztowała 150-250 zł a dziś jej ciałko można kupić za 70-80 zł. Podobnie Barbie na deskorolce- spadek ceny o połowę.
<3

Awatar użytkownika
kenereri
Posty: 193
Rejestracja: 08 lut 2012, 22:58
Kontakt:

Re: Świadomość konsumencka, czyli lalki tanieją!

Post autor: kenereri »

Faktycznie MTM tanieją i bardzo mnie to cieszy. Ale jeżeli chodzi o lalki używane, to podtrzymuję moje zdanie, że ceny są prawie jak za nówki. I rodzice często bardzo dobrze wiedzą i sprawdzają, które lalki są więcej warte.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości