Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Luźne rozmowy o lalkach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kotzkosmosu
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2016, 18:45
Kontakt:

Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: kotzkosmosu »

Witam, mam pytanie takie jak w tytule. Czy ktoś z was zajmuje się "rzeźbieniem" główek do lalek? Ponieważ byłbym zainteresowany taką customową głową do mojej laki Barbie made to move, nie będę ukrywał że główka miała by odwzorowywać pewną aktorkę :zawstydzony:
A więc czy ktoś się tym zajmuje? Jak tak to w jakiej cenie i czasie.


Awatar użytkownika
ingrid
Posty: 1225
Rejestracja: 23 wrz 2015, 23:21
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: ingrid »

Właściwie mam pewną wiedzę, jak zrobić taką główkę, ale sama nie bardzo miałabym na dzień dzisiejszy możliwości techniczne, aby taką główkę wykonać, ponadto jest przy tym troszkę pracy. Same materiały wyniosłyby kilkadziesiąt złotych. Należałoby kupić wosk modelarski, narzędzia modelarskie, palnik stacjonarny oraz ręczny, gips, puszki polimeryzacyjne, izolit, akryl, silikon, jakieś tworzywo kauczukowe?

Wpierw modelujesz główkę w wosku, nadajesz kształt, proporcje, wszelkie otworki, tutaj pracy artystycznej jest najwięcej. Gdy masz skończony model, to zaczyna się część ściśle techniczna, zalewasz główkę gipsem dwuetapowo w puszcze, izolujesz, wyparzasz wosk, upychasz akryl, gotujesz całość. Przy niepoprawnym zagipsowaniu całości pracę modelarską właściwie trzeba zaczynać od nowa. Jeżeli zagipsowało się poprawnie, wyparzono wosk, dobrze wymieszano akryl, ładnie się wygotowało, nie ma braków, czy porów, wtedy główkę należy obrobić, wypolerować i może być matrycą pod silikon, bądź ponownie gips, który trzeba wypełnić odpowiednią masą właściwą, jakąś pewnie kauczukową, która miałaby fakturę wyjściowej głowy lalki. Akrylowa główka, jako matryca, może być wielokrotnego użytku, jest jak zarejestrowana praca w wosku. Główka z odpowiedniego np. kauczuku należałoby jeszcze pomalować, zrerootować i taka praca wyniosłaby chyba małą fortunę, robiona na zamówienie, ale mimo wszystko jest to do zrobienia ;)

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Miranda
Administrator
Posty: 1676
Rejestracja: 26 lip 2015, 13:07
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: Miranda »

@ingrid
Ale niekoniecznie trzeba robić takim sposobem jak Mattel. Można wykorzystać masę polimerową, albo papierową.
Choć sama nie wiem, jaka by była wytrzymałość takiej lalki.

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: DragonLady »

Brzmi to jak metoda na wosk tracony, przy robieniu biżuterii :). Podejrzewam, że model można zrobić i z czego innego, jak przy figurkach - z mas modelarskich np... i z tego zdjąć formę, omijając etap z woskiem.

Awatar użytkownika
ingrid
Posty: 1225
Rejestracja: 23 wrz 2015, 23:21
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: ingrid »

Można by taką głowę zrobić i z masy solnej i takiej ciastoliny termoutwardzalnej, która po zastygnięciu jest niemal twarda, jak kamień i może posłużyć, jako produkt finalnym, lub matryca. Ja zaoferowałam wosk, ponieważ w wosku można odwzorować najdrobniejsze szczegółu, jest idealny do rzeźby, modelarstwa, wosku używa się w jubilerstwie oraz technice dentystycznej, a i u Mattela pewnie także. Dalsze prace związane z woskiem, to klasyczne procedury zamiany pracy artystycznej w formę trwałą :>

Awatar użytkownika
DragonLady
Posty: 571
Rejestracja: 05 lut 2016, 17:29
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: DragonLady »

Masa solna jest za słaba do detali, zbyt sprężysta, chemo albo termoutwardzalne masy byłyby lepsze. Cernit? Super sculpey?
Tak na marginesie, ja mam narzędzia, nie tylko do wosku zresztą. :P
Czy my przypadkiem nie robimy offtopa? ;)

Awatar użytkownika
ingrid
Posty: 1225
Rejestracja: 23 wrz 2015, 23:21
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: ingrid »

Off Top, to w tym przypadku jest chyba wręcz wymagany :P

Awatar użytkownika
Manhamana
Posty: 1010
Rejestracja: 03 sty 2012, 10:24
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: Manhamana »

Fimo samoschnące też da radę :) pod warunkiem że lalką sie nie tłucze gdzie popadnie. Ratowałam lalki porcelanowe doklejając części palców właśnie z takiej masy. Nic mi nie odpadło jak dotąd.
Można też wyrzeźbić bezpośrednio na zaczepie od lalkowej szyi - odpadnie robienie odlewu, projekt będzie jednorazowy- ale do tego trzeba mieć wprawę.
http://klinikalalek.blogspot.com/

Nie piję, nie palę, na lale wydaję cash :)

Awatar użytkownika
reiha
Posty: 4316
Rejestracja: 30 sie 2012, 00:23
Kontakt:

Re: Czy ktoś "rzeźbi" może głowy dla lalek?

Post autor: reiha »

albo zmodyfikować dremelem istniejące głowy :p gdzieś na forum był wątek o tym.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości